Skønjomfru Lises hønsesalat

Hønsesalat er en klassiker på mange frokostborde og næsten enhver kok har deres egen fortolkning af denne dejlige spise. Jeg har lavet min version kraftigt inspireret af de gode gæstekokke på Go’ Morgen Danmark. Så tak til Lise, Hannah, Jesper og Mikael for mange skønne retter og gode tips til en smagfuld hverdag. Denne opskrift giver mindst 10 lækre stykker smørrebrød.

Ingredienser:
6 kyllingelår
15 skiver bacon 
250 g champignon 
4 spsk creme fraiche 18/38 %
4 spsk mayonnaise 
1-2 spsk HP Sauce
1-2 spsk Worcestershire Sauce
1-2 rødløg fint hakket
5-10 små cornichoner fint hakket
2-3 spsk kapers fint hakket
1 bundt purløg
1 bundt dild
Salt og peber
Æblecidereddike efter smag

Sådan gør du:
Tænd ovnen på 200 grader. Læg de 6 lår på en plade med bagepapir og krydder godt med salt og peber efter du har smurt dem ind i lidt olie. Sæt i ovnen og giv dem ca. 1 time. Tag nu en anden bageplade med bagepapir og læg baconskiverne på. Sæt bacon i ovnen efter ca 45 minutter og lad skiverne bliver sprøde de næste 15-20 minutter. Så er bacon og kylling klar på samme tid. Læg bacon på fedt sugende papir og tag kyllingelårene ud af ovnen. Lad dem køle lidt af, så du kan fjerne skindet fra lårene. Læg skindet tilbage på bagepladen og giv dem lidt grill så skindet bliver ekstra sprødt, men pas på. Det går stærkt i ovnen. Når lårene er lidt kølige piller du alt kødet af benene og skærer det i mindre stykker. 
Rens og skær champignon i kvarte. Steg dem på en pande og lad dem køle af.
Hak rødløg, cornichoner og kapers fint.
Mix creme fraiche med mayonnaise og ca. halvdelen af HP Saucen og Worcestershire Saucen. Smag til og juster smagen med resten af de to saucer og måske lidt æblecidereddike.
Kom nu de finthakkede løg, cornichoner og kapers i cremen. Hold lidt af de hakkede kapers tilbage og smag til inden du putter resten i.
Til slut blandes champignon og kylling i .. smag til med salt og peber. Bland godt og lad det stå og trække lidt inden du anretter.
Anret enten i portioner på ristet brød eller i et stort tærtefad. Pynt med bacon stykker og det sprøde kyllingeskind samt purløg og dild.

Velbekomme.

Orangeriets Norske Sursild

Lav dine egne sursild efter denne norsk inspirerede opskrift. Sildene får en herlig syrlig kant og er slet ikke så sure, som navnet ellers tyder på. En rigtig mild og dejlig sildemad er i vente, så klø bare på. Opskriften giver dejlige sildemadder til mindst 10 personer.

Ingredienser:
1 kg gammeldagsmodnede sild
2 rødløg
dild til pynt

Lage:
3 dl æblecidereddikke
1 dl lagereddikke
4 dl vand
3 dl sukker
10-15 sorte peberkorn
5 nelliker
1 spsk sennepsfrø
1 tsk allehånde
1 tsk ingefærpulver
4 laurbærblade

Sådan gør du:
Tag sildene op og kasser den lage de har ligget i. Læg sildefileterne i vand et par timer. Så bliver de mindre salte. Du kan også bruge spegesild – hvis du kan skaffe dem – men i så fald skal du rense og flå dem inden du udbløder dem i vand i ca. 4 timer før brug.
Lav imens lagen. Put alle ingredienser til lagen i en lille gryde og varm lagen op indtil alt sukkeret er opløst. Smag på lagen – den skal være sur/syrlig, men ikke sød. Lad nu lagen køle helt af og imens kan du skære rødløg i tynde skiver.
Tag sildefileterne op af vandet og tør dem med køkkenrulle. Skær sildene i mundrette bidder.
Læg sild lagvis sammen med de tyndt skårne rødløg i en krukke eller et fad du kan lukke tæt.
Afslut med at fordele den kolde lage over sildene, der skal være helt dækket af lagen.
Lad stå og trække et par døgn i køleskabet. Pynt med dild før servering.

Velbekomme.